dnevna soba

Како да заштедите пари на мебел?

Кога сте подготвени за нов изглед за вашиот дом, а вашиот буџет можеби не може да се протега доволно за да го замени секое парче мебел во една соба. Задржувањето на она што го сакате и што работи во вашиот дом, а стратешко додавање на нови парчиња е одличен начин да заштедите пари.

Без разлика дали сте за преуредување или преселба, знаејќи што треба да го чувате е од суштинско значење. Па, како ги носите оние тешки одлуки за тоа што останува, а што си оди?

Извлекувањето едноставен план на вашиот простор е првиот чекор за да знаете колку мебел ќе ви треба. Потоа, мерењето и прикажувањето на новиот изглед ќе ви помогне да видите што ќе биде добро за вашиот простор. Ќе можете лесно да ги посочите дупките каде што треба да додадете нов мебел.

dizajn-na-dnevna-soba

Кои стилови на мебел е најлесно да ги додадете во вашиот простор?

Кога ќе донесете нов мебел во вашиот дом, не мора да останете со ист стил како и вашиот постоечки декор. Постојат стилови кои полесно се инкорпорираат. Побарајте мебел кој има едноставни и чисти линии, како современите модерни и модерните дела од средината на векот. Додавањето на овие стилови ќе  ви даде просторно и тренд ажурирање без голема цена.

Транзициониот е удобен стил кој се базира на традиционални и современи линии. Овој популарен стил добро функционира за ажурирање на традиционалниот дом, без да оди во сосема поинаква насока на украсување.

Ако вашата соба веќе има силна приказна за стил, едноставните дополнувања нема да го намалат она што веќе го имате таму. Ако вашата соба е неутрална или декорирана со едноставен мебел, тогаш побарајте динамични нови парчиња кои го обезбедуваат вашиот простор кои на вашиот простор ќе му дадат одличен изглед.

dnevna-soba-slika

 

Како да се направи најголемо влијание со новиот мебел

 

Купувањето на вистинскиот мебел и додатоци може да има големо влијание на вашата соба, дури и ако само изберете неколку предмети. Еве мебел кој ја прави најголемата  разлика во внатрешното уредување:

 • Акцент столици: Креирајте нова ареа за разговор во вашата дневна соба.
 • Столици за трпезарија: Шарени столчиња можат да бидат одговорот на здодевната трпезарија.
 • Клупа за трпезарија: Ви треба малку повеќе простор за јадење? Новата клупа може да замени две столчиња со трпезариска маса и да и даде на вашата маса интересен изглед.
 • Акцент столица или клупа во спална соба: Секоја спална соба има бенефит од едноставен простор за седење.
 • Маса во фоајето: Додајте го ова парче за да се оживее влезот на вашиот дом.
 • Отомани и табуретки: Задебелени бои и ткаенини од Boho се моментално во тренд.
 • Софа и прекривачи за стол: Висококвалитетните прекривки за мебел може да го продолжат животот на вашата софа и столици и да вградат нови бои и текстури во вашата соба.
 • Нови ламби: Ламби и светлосни тела може да се чувствуваат датирани по неколку години.

 

Како да ги искористите боите за да го стилизирате вашиот нов и стар мебел заедно

Бојата е елемент што може да го врзува вашиот постоечки мебел со вашите новокупени парчиња мебел. Користењето на бојата како обединувачка функција во просторот е едноставен начин да го направите вашиот нов стил да изгледа без беспрекорно. Еве како да извлечете максимум од бојата во вашите соби:

 • Користете ја вашата постоечка палета на бои: Ако ви се допаѓа палетата на бои кои ја имате, тогаш купувајте нов мебел и декор што се совпаѓа со сè што веќе го имате – едноставно!
 • Додајте една или две нови акцентни бои: Забавувајте се со бојата со додавање нов декор во вашата шема на бои.
 • Користете додатоци: Шарените додатоци може да послужат како мост помеѓу целиот мебел. Додадете перници, уметнички дела и украсни предмети со бои од вашиот постоечки и нов мебел.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *